• Over BeautyJournaal
  • Adverteren
  • Contact
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Youtube
BeautyJournaal.nl
  • Beautynieuws
    • Gezicht
      • Rimpels en slapte
      • Pigmentvlekken
      • Grove porien
      • Couperose
      • Vette huid
      • Huidziekten
      • Droge huid
      • Gevoelige huid
      • Gezichtsbeharing
      • Oogverzorging
      • Schone huid
      • Voor hem
      • Zonverzorging
    • Cosmetisch medisch
      • Celebrities
      • Injectables
      • Klinieken
      • Medische tatoeage
      • Operatietechnieken
    • Haar
      • Beschadigd of droog haar
      • Fijn haar
      • Grijs geworden
      • Hoofdhuid
      • Kleuren
      • Krullenbos
      • Stylen
      • Stylingtools
      • Voor hem
      • Wassen
    • Werkstof dossiers
      • Alphahydroxyzuur
      • Betahydroxyzuur
      • Peptiden
      • Glycolzuur
      • Vitamine A (+derivaten)
      • Vitamine c
    • Lichaam
      • Beharing
      • Cellulite
      • Contourverbetering
      • Huidziekten
      • Douchen en baden
      • Gezondheid
      • In de spa
      • Lekker smeren
      • Lichaam en zon
      • Seksualiteit
      • Transpiratie
      • Voeten en handen
      • Voor hem
    • Natuurlijk 100%
    • Make-up
      • Gereedschap
      • Lippen
      • Nagels
      • Ogen
      • Teint
      • Voor hem
      • Wenkbrauwen
    • Parfum
      • Mannen
      • Vrouwen
    • Voeding
    • Zakenpraat
      • Cosmeticaclaims
      • De cijfers
      • Marketingtrends
      • Mick’s column
      • Monique schrijft
      • Psychologie
  • Expertadvies
    • Plastische chirurgie
      • dr. Frank Niessen
    • Cosmetische dermatologie
      • Dokter Desiree van den Berg
      • dr. Francis Wu
      • Dokter Frodo Gaymans
    • Haar
      • Wella experts Ilse en Lieke
    • Huidzorg
      • Mardge Pascaud
      • Samantha Kool
      • Tim Vanheusden
  • Geteste producten
    • Gezichtsproducten
    • Haarproducten
    • Lichaamsproducten
    • Make-up producten
    • Parfum m/v
  • Monthly Favorites
  • Brands we love
    • BABOR
    • Biodroga MD
    • C-ME skincare
    • Esse Probiotic Skincare
    • IK Skin Perfection
    • iS Clinical
    • Maria Galland Paris
    • Meder Beauty Science
    • QMS Medicosmetics
    • TheraVine
  • Beautyvideo’s
  • BeautyJournaal Shop

BeautyJournaal » Woordenboek (A-Z) » Parfumbegrippen » Amber in parfum

Archief artikel

Archief artikel

  • Parfumbegrippen, Woordenboek (A-Z)

Archief: Amber in parfum

  • 29 februari 2012

geschreven door 

Het BeautyJournaal-team

BeautyJournaal’s Shop Redactie favorieten

Scarban siliconenverband voor je borst of andere littekens

Littekens na een operatie genezen echt prachtig met de hulp van siliconenverband. Dit is zelfklevend pleister met een siliconen laagje. Het helpt om vochtverlies tegen te gaan en druk te geven voor gladde wondgenezing.
BEKIJK

De term amber wordt veel gebruikt in parfumland. Vreemd genoeg op een feitelijk foutieve manier. Echte amber is namelijk het fossiele mineraal barnsteen en geeft als steenachtige nauwelijks geur af. Wat wordt nu bedoeld met amber in parfums?

Wat is het?
Aan de kusten van de Noordzee en de Baltische Zee spoelt het met regelmaat aan: echte amber. Een goed Hollands woord voor amber is barnsteen. Barnsteen is een mineraal, een gesteente dat wel 50 miljoen jaar oud kan zijn. Het is een van de oudste en meest harde fossiele harsen, tientallen miljoenen jaren geleden in zee terechtgekomen als hars van sparrenbomen.

Barnsteen is geel, goud, oranje, bruin, honingkleurig en wordt ondermeer veel gebruikt in sieraden. Net als een steen weinig geur afgeeft, ruikt barnsteen niet of nauwelijks. Hoewel je uit het stof dat bij het slijpen van barnsteen voor sieraden overblijft een amberolie kan destilleren, wordt dit weinig toegepast.

Als er gesproken worden over amber parfums of amber in een parfum, is dit of overdrachtelijk bedoeld of slaat het op alternatieve ingrediënten. Overdrachtelijk beschrijft de term amber warme, volle, zonnige, vaak sensuele geuren. Met het ingrediënt amber kan de schrijver ondermeer bedoelen: ambergris (ook wel ambra genoemd), ambrettezaad olie, cystus labdanum of synthetische alternatieven zoals Ambroxan.

Ambergris (van het Franse ambre gris= grijze amber) is eigenlijk wat een haarbal voor een kat is, voor een potvis. Dit braaksel belandt op zee, en versteent onder invloed van zout en zon. Als grijze brokstukken van soms wel 100 kg spoelt ambergris aan op de kusten. (Dit is dan ook een van de weinige overeenkomsten tussen ambergris en barnsteen.)

Doordat het een zeldzame vondst is met hoogwaardige eigenschappen wordt er een hoge prijs betaald voor deze brokstukken (strandjutters, opgelet!). De brokstukken worden vervolgens verpulverd om er een extract of tinctuur van te maken, zodat het in parfums kan worden ingezet. Het wordt steeds zeldzamer dat een parfumeur dit materiaal gebruikt. Als het al gebruikt wordt, wordt het vaak in combinatie met synthetische amber verbindingen en/of andere dierlijke akkoorden zoals musk.
Door de hoge prijzen van ambergris en de schrikbarende afname van het aantal potvissen zijn er enkele zeer bruikbare synthetische alternatieven voor ambergris ontwikkeld.

Ambroxan, Ambrox, Ambreine en Grisalva zijn enkele handelsnamen van deze aromachemicals.

Ambrettezaad olie is het destillaat van de zaadjes van de vruchten van de Hibiscus Abelmoschus. Na het destilleren wordt de olie voor enkele maanden bewaard, waarbij tijdens het verouderingsproces een rijkere en vollere geur ontstaat.

Hoe ruikt het?
Zoals al gezegd echte amber, lees barnsteen, geeft nauwelijks geur af. Als in een advertentie wordt gesproken over amber, weet je nu dat er vooral op de totale geurbeleving slaat: zonnig, warm, vol, sensueel.

Ambergris en Ambrettezaad olie hebben een prachtige complexe geur. Bij ambergris ruik je bijna niets in de top, maar des te meer in de basis: warm, zoutig, sensueel, zoet, muskachtig. Ambergris heeft een enorme “sillage” =“staying power”=hechting op de huid, zodat je het lang blijft ruiken.

Ambrettezaad olie heeft enkele overeenkomsten met de geur van ambergris: wat het aan zoutigheid mist, compenseert het rijkelijk met een complete schakering aan wijn- en brandy-achtige akkoorden.

Waar wordt het voor en in gebruikt?
Voor het conceptuele aspect van een ambergeur kun je bijvoorbeeld (weer) eens ruiken aan Christian Dior’s Dune. Ambroxan in haar volle glorie kun je goed ervaren in Escentric Molecules, Molecule 02 (een parfum dat alleen bestaat uit dit aromachemical).
Andere parfums waarbij het “amber-aspect” geprononceerd tot haar recht komt: Hermes’ Ambre Narguile, Serge Lutens’ Ambre Sultan, Christian Dior’s Mitzah, Huitieme Art’s Ambre Ceruleen en Annick Goutal’s Ambre Fetiche.

Ga hier naar het parfumwoordenboek.

Meer lezen?

  • Steffen Arctander: Perfume and Flavor Materials (Aromachemicals), Volume 1 and 2.
  • Charles Sell: The chemistry of fragrances.
  • Bo Jensen
  • Bois de Jasmin: Amber sweet en ambergris amber parfume

Meer weten over dit onderwerp?

Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!

Lees hier BeautyJournaal’s disclaimer over sluikreclame en auteursrecht.
Over deze schrijver
Het BeautyJournaal-team

Het BeautyJournaal-team

Het BeautyJournaal redactieteam schrijft artikelen voor BeautyJournaal.nl. Het gaat om artikelen die niet per se door hen op persoonlijke titel gemaakt worden.
Zij/haar nieuwsberichten
Het BeautyJournaal-team

Het BeautyJournaal-team

Het BeautyJournaal redactieteam schrijft artikelen voor BeautyJournaal.nl. Het gaat om artikelen die niet per se door hen op persoonlijke titel gemaakt worden.
Zij/haar nieuwsberichten
Ook de moeite waard
Loading...
Reageren

Reageren op artikelen uit ons archief is niet mogelijk

BeautyJournaal nieuwsbrief

Elke dinsdagavond het weeknieuws in je mailbox! Meld je hieronder aan.

Beautyjournaal TV

De buikwandcorrectie, zo gaat dat, en dit is het resultaat

Skincare uit de supermarkt, is dat wat?

Januari
Gerti

Gerti

Gerti test Deliplus cosmetica van de Spaanse supermarktketen Mercadona

Dit zijn onze experts

dr. Frank Niessen, plastisch chirurg dr. Francis Wu, dermatoloog Wella experts Lieke en Ilse Desiree van den Berg, cosmetisch arts drs Frodo Gaymans, cosmetisch arts Mardge Pascaud, beauty innovator

Dit zijn onze testers

Redactie, Monique Sabine redactie, Corine Dian Colle Mandy Glasbergen Lydia le Loux Gerti Harriet Anastasia Anneloes Bruggers

Laatste reacties

  • Interessant! Hou ons op de hoogte Gerti over je bevindinge van deze creme o… Gerti test Deliplus cosmetica van de Spaanse supermarktketen Mercadona Redactie, Monique
  • Hoi Corrie, dank je wel voor je vraag. We gaan hem voorleggen aan onze kleu… Expertadvies: hoe krijg ik mijn rode haar mooi grijs? Mijn kapper durft niet Redactie, Monique
  • Ik ben 64 jaar, had vroeger rood haar, maar naarmate het fletser werd ging … Expertadvies: hoe krijg ik mijn rode haar mooi grijs? Mijn kapper durft niet Corrie
  • Hoi Monique, die crème heb ik nog niet geprobeerd. Het leuke is dat de cr… Gerti test Deliplus cosmetica van de Spaanse supermarktketen Mercadona Gerti
  • Hoi Gerti, mooie review! Wat vind je eigenlijk van de cream, die zie ik ook… Gerti test Deliplus cosmetica van de Spaanse supermarktketen Mercadona Redactie, Monique
  • Kleine aanvulling op de term parfum op de inci: een fabrikant is verplicht … Corine schrijft: Opmars van de clean beauty movement + haar zomerfavorieten Gerti
  • Misschien het grootste onderzoek naar het effect van verwijdering van silic… Wetenschappelijk onderzoek van Dr. Frank Niessen: je knapt op door verwijderen borstimplantaten COSSkidsNederland
  • Fijn om te lezen dat dit voor jou ook zo werkt. met welke merken werk je in… Skin minimalisme is een van de belangrijkste nieuwe skincare trends  Redactie, Monique
  • Hoi Claudia, grappig dat je dacht waarneemt, ik zie juist het tegenovergest… Leefstijladviezen van artsen die verder kijken dan medicijnen. Voor je immuunsysteem! Redactie, Monique
  • Zo fijn om de focus op de microbioom terug te lezen! Mijn eczeemgevoelige… Skin minimalisme is een van de belangrijkste nieuwe skincare trends  Claudia

Volg ons op Instagram

Copyright © 2009-2018 Beautyjournaal.nl.

  • Disclaimer over sluikreclame en auteursrecht
  • Privacy
  • Cookie instellingen