Vetbulten of lipomen komen veel voor, en hoe groter ze zijn, hoe ontsierender. Dermatoloog en lid van het BeautyJournaal expertteam, Francis Wu, legt wat het zijn en hoe ze weggehaald kunnen worden.
Vetweefselcellen
Een andere benaming voor een vetbult is een lipoom. Lipoom is een goedaardige gezwel bestaande uit vetweefselcellen en bevindt zich in het subcutane weefsel (het deel onder de lederhuid).
Shop hier cupping cups om je huid een goede drainerende massage te geven
Erfelijkheid speelt een rol
verwijderde lipomen
Het is een veel voorkomende aandoening en komt voornamelijk in de middelbare leeftijd voor. Hoe lipomen ontstaan is onduidelijk, er is wel een erfelijk component. Overgewicht speelt geen rol.
Ze worden vaak gelokaliseerd in de nek, op de schouders, bovenarmen, rug en dijen. Het voelt deegachtig aan en de bovenliggende huid is normaal van kleur en textuur en beweegt vrijelijk over het onderhuids gezwel. Een lipoom heeft een glad oppervlakte.
BeautyJournaal’s Shop Redactie favorieten
Australian Bodycare Heel Repair voetcrème
vetbult op de schouder
Langzaam groeiend
Lipoom groeit zeer langzaam en kunnen 2 tot 10 cm groot worden, soms zelfs groter. Een snel groeiende gezwel is waarschijnlijk geen lipoom.
Ongeveer 7% van de mensen met lipomen hebben meerdere vetbulten. Ze zijn verspreid over het lichaam, maar soms ook in 1 lichaamsdeel te vinden. Lipomen geven over het algemeen geen klachten, maar soms is het pijnlijk als een lipoom tegen een zenuw duwt.
Lipoom variant en overige
- Angiolipomen: 10% van de lipomen zijn de goedaardige zeer vaatrijke angiolipomen en bevinden zich in de hals, nek, handpalmen, voetzolen. Deze lipomen zijn kleiner 0.5-5cm en kunnen meer pijnklachten geven. De klachten kunnen op jonge leeftijd voorkomen, een studie toonde een gemiddelde leeftijd van 17 jaar aan.
- Een zeldzame lipoom variant is adiposis dolorosa (Dercum disease) en komt het vaakst voor bij postmenopausale vrouwen, de gemiddelde leeftijd is 35 jaar. Erfelijkheid speelt een belangrijke rol. Hij komt bij 16% van de mannen voor. Naast meerdere pijnlijke lipomen in
fibromen ofwel steelwratjes
de torso, billen, bovenarmen en benen komt overgewicht, vermoeidheid, droge ogen en droge mond en depressie voor. Lees ook dit artikel erover op BeautyJournaal.
- Overige bulten onder de huid: talgklier cystes, lymfeklieren, fibromen, neurofibromatose, lymfomen.
Onderzoek
Vaak is het klinisch beeld duidelijk om de diagnose lipoom te kunnen stellen. Soms wordt echoscopie, CT scan of MRI met eventueel weefsel onderzoek ingezet als het beeld onduidelijk is.
BeautyJournaal’s Shop Redactie favorieten
Paula's Choice Skin Revealing Body Lotion 10% AHA
Behandeling
Ziekte van Dercum met pijnlijke vetbulten
Lipomen verdwijnen niet door cold of hot packs en ook niet door massages of diëten.
Cosmetisch storende lipomen of lipomen die klachten geven zoals pijn kunnen eventueel poliklinisch verwijderd worden.
Oppervlakkige en goed ingekapselde lipomen zijn gemakkelijk chirurgisch onder lokale verdoving te verwijderen, maar de slecht afgrensbare lipoom niet.Doordat het dieper ligt dan aanvankelijk gedacht ( rug, schouderbladen, ribben) of tussen kwetsbare structuren zoals zenuw en bloedvaten.
De kans dat een lipoom weer terug komt, is groot.
Liposuctie bij kleine lipomen is een andere alternatief en geeft minder littekenvorming. Bij middelgrote (4-10 cm) en grote lipomen (>10 cm) is de kans op recidief groot omdat het niet altijd lukt de gehele lipoom te verwijderen.
Shop hier cupping cups om je huid een goede drainerende massage te geven
Heb jij lipomen, of vermoed je dat? Ga dan naar je huisarts. Het verwijderen van lipomen valt in principe niet onder verzekerde zorg, dus zoek dit eerst goed uit.
- Lees hier al onze actuele artikelen over cellulite
- Lees hier al onze actuele artikelen over contourverbetering
BeautyJournaal’s Shop Redactie favorieten
BAP Medical SkinRecovery huidsupplement
Meer weten over dit onderwerp?
Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!
12 reacties
Lieve Debby, je zorg moet altijd serieus genomen worden. UIt je deze zorg ook naar je dermatoloog, en anders naar je huisarts? Je kunt altijd een paar vetbultjes laten verwijderen, ze worden dan ook meteen onderzocht op kwaadaardigheden. Een arts kan je nooit weigeren om vetbultjes te laten verwijderen. Dus, blijf op je strepen staan, vraag door en maak je behoefte duidelijk.
zoals Mandy ook doorgeeft, ik ben 42 jaar en meer dan zoveel bultjes. Elke keer zeggen de dermatoloog dan het een vetbultje is. maar verder willen zij er niets aandoen. ik ben bang voor kanker
Jeetje Bart, dit is wel heel interessant om te horen! Er zou eigenlijk eens onderzoek naar gedaan moeten worden. Ik informeer dermatoloog Francis Wu hierover. Fijn dat je het met ons deelt.
mijn eigen onderzoek sinds mijn 22 ste
– dokters ontkennen dit maar bij mij lukt het
ik ben nu 45 jaar,
na enige jaren eet ik geen dierlijke producten meer , eveneens vis-schaal dieren, geen vetten suikers , kruiden : zout,
moereman dieet
mijn lipomen blijven klein ( eveneens na verwijdering komen ze niet terug).
Beste Locy, vraag een verwijzing aan je huisarts voor een dermatoloog of plastisch chirurg. Vetbulten zijn eenvoudig operatief te verwijderen onder lokale verdoving.
beste
de laatste maanden heb ik last aan de rug door een lipoom,nu 5 cm ,juist achter het bandje van mijn BH het stoort enorm door de wrijving en het jeukt .wie kan helpen
mvg veronique locy
Graag zou ik mededelen over de Facebook-pagina “Ziekte van Dercum NL” ik heb de ziekte zelf en daarom ben ik ben zeer blij dat er wederom een arts bekend is met deze ziekte…ik vecht al jaren via media voor naamsbekendheid gezien vaak de diagnose niet gesteld kan worden doordat er te weinig over bekend is…deze Ziekte zal minder zeldzaam worden als meer artsen kennis hebben over adiposis dolorosa … Met als gevolg meer onderzoek en betere behandelmethodes
Beste mandy, wat bedoel je met: ‘als nu laat weghalen zien mijn benen er niet meer uit’?
Goedenavond,
Ik heb In 3jaar tijd meer dan 40 op mijn been de bulten. Alleen.ze.groeien nu erg snel en zijn pijnlijk (drukken)
Heb 1 weg laten.halen 2 jaar terug.
Als nu laat weg halen ziet mijn benen er niet meer uit. Wat moet ik doen.en.kan.ik doen nog meer?
Ik heb er een aantal weken (3 a 4 weken) mee gelopen. Opeens kreeg ik er jeuk aan en ik krabde en kneep erin. Er kwam bloed uit en wat pus en nu is het weg. Dat donkerblauwe of zwarte zal wel het bloed zijn geweest wat er in zat en erdoorheen scheen. Het is nu zo goed als weg nog een heel piepklein vlekje waar het gezeten heeft.
beste noortje als je een foto stuurt ervan kan ik deze doorgeven aan de dermatoloog voor je. info@beautyjournaal.nl
ben je er al mee naar de huisarts geweest? of vind je dat niet noodzakelijk?
Ik heb een bultje in de buurt van mijn lies. Niet veel groter dan een erwt. Ik dacht misschien is het een ingegroeid haartje maar daar vind ik het zelf wel groot voor. Het bultje doet geen pijn maar is wel zwartachtig donkerblauw. Was er zo maar opeens. Knijpen helpt niet en dat doet wel zeer.