Biotine maakt onderdeel uit van de vitamine B-complex groep en is onmisbaar om je huid, haar en nagels gezond te houden. BeautyJournaalexpert en voedingssuppletie deskundige Anne Andela vertelt hieronder wat je erover moet weten.
Biotine is een wateroplosbaar vitamine dat onderdeel uit maakt van de vitamine B-complex groep. Alle vitamine B’s spelen een rol bij de stofwisseling, ze zorgen voor de omzetting van voedsel naar energie. Het lichaam heeft biotine nodig. Het is een co-enzym voor 5 enzymen (carboxylases) die koolhydraten, vetten en eiwitten afbreken. Bovendien heeft biotine een celregulerende werking en zijn er biotine-afhankelijke genen geïdentificeerd.
Biotine zorgt hiernaast voor behoud van een gezonde huid, haar en nagels. Een tekort gaat gepaard met haaruitval, schilferige huid, gescheurde mondhoeken, droge ogen, vermoeidheid, slapeloosheid en depressie. Bij een normaal gevarieerd dieet wordt er genoeg biotine aangeleverd. Tevens wordt een klein deel door bacteriën in de dikke darm aangemaakt en wordt biotine weer gerecycled door ons lichaam.
Een tekort aan biotine is dan ook uiterst zeldzaam. Hoewel een tekort aan biotine haaruitval tot gevolg kan hebben, zijn er geen wetenschappelijk onderbouwde studies die kunnen aantonen dat supplementen met biotine werken tegen haaruitval of kaalheid.
Biotine wordt in de vorm van een zalf wel door de huid opgenomen. Het wordt als zalf of supplement toegepast bij dermatitis, eczeem en andere huidproblemen en bij kinderen met seborroïsche dermatitis (berg).
Er zijn ook een aantal kleine studies gepubliceerd die aantonen dat biotine een gunstige invloed heeft op de dikte en splijting van nagels. Biotine maakt broze nagels mogelijk sterker en harder. In een ongecontroleerde studie slikten 45 mensen met broze nagels dagelijks een supplement met 2,5 mg biotine gedurende 1,5 tot 7 maanden. Bij 91% van hen waren de nagels na 2 maanden dikker en steviger geworden. Vrouwen die 6 tot 15 maanden dagelijks 2,5 mg biotine innamen, kregen 25% dikkere nagels; ook scheurde minder vaak een laagje van de nagel af (onychoschisis). Het werkingsmechanisme van biotine is onduidelijk. Dus mocht je erg veel last hebben van dunne, broze nagels, kun je overwegen een supplement met biotine te nemen (2.5 mg/dag).
Synoniemen: Vitamine B8, Vitamine H, Co-enzym R, D-biotine.
Aanwezig in: Eidooier, lever, melk, biergist, noten, granen, erwten, sojabonen, tomaten.
ADH: niet bepaald; adequate dosering: 30-300 µg.
Veilige maximale dosering: 4 mg per dag.
Interactie met geneesmiddelen: Langdurig gebruik van antibiotica en middelen voor epilepsie kunnen de biotine-concentratie in het lichaam verlagen.
Interactie met andere nutriënten: Langdurige hoge doses pantotheenzuur (vitamine B5) kunnen de werking van biotine tegengaan. Indien je een supplement met panthotheenzuur slikt, is extra biotine aan te raden. Bij de supplementen van Dr. Murad is hier over nagedacht en zit het er beide in. Langdurige inname van alfa-liponzuur verlaagt biotine-concentratie met circa 30%.
Roken / hoge alcohol inname: Verhoogt de afbraak van biotine in het lichaam.
Literatuur en bron informatie:
[2] http://lpi.oregonstate.edu
[3] Treatment of brittle fingernails with biotin. 1989;64(1):41-48.
[4] Brittle nails: response to daily biotin supplementation. Cutis. 1993;51(4):303-305.
[5] Monografie Biotine Van Nature nr. 8 – 2008
[6] Percutaneous absorption of biotin in healthy subjects and in atopic dermatitis patients. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 1999 Jun;45(3):347-52.
Heb jij een vraag aan BeautyJournaal’s suppletiedeskundige Anne Andela? Stel hem via info@beautyjournaal.nl, ovv ‘Anne Andela’
Meer weten over dit onderwerp?
Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!
12 reacties
hoi roza, wat grappig dat je die vraag stelt onder een artikel wat juist daar over gaat en ook het advies geeft: biotine, maar, ik wil je ook vragen om ons een email te sturen en meer uitleg te geven over je haar, de conditie, structuur, lengte, kleuring etc, zodat we je gericht advies kunnen geven. doe er graag ook wat foto’s bij? dit kan naar info@beautyjournaal.nl
ik zou graag willen weten wat ik moet gebruiken tegen afbrokkelende nagels en slapper haar.
Anne,
Mijn vraag is:
Zou het kunnen zijn, dat ik meer gezichtsbeharing krijg door vitamine B complex (100) ?
alvast bedankt Annette.
mijn haar groeit maar 1,7 cm per maand meer 😉
vroeger was dat 2,2 cm per maand ;-D
nog altijd sneller dan het gemiddelte ;-D
wil eens zien of ik da terug kan versnellen ;-D
hoi kelly, nou vooruit…je kunt het ondermeer kopen bij http://www.andelapharma.nl, een betrouwbaar adres.
Ik zoek biotin voor je haar , je weet wel dat het sneller groeit , want ik wil echt lang haar hebben ik heb gehoord dat het goed werkt? Maar waar Koop je dat in godsnaam ??? .
ik wil graag biotin kopen vooor me nagels maar waar please help myyyy
Ik vergelijk het met droog hout. Je kunt het behandelen met olie of met lak. Ik lak :).
Overigens gebruik ik royaal olie en balsem op dagen/nachten dat ik geen nagellak gebruik. Ook die zijn er hoor ;).
@ Monique, dan moet Gerti minimaal 2 maanden niet lakken. Zou ze dat aankunnen?
@ Gerti, misschien zou je in een kale periode eens lekker een dikke nagelbalm kunnen gebruiken. Zie de website van het haar en nagelcentrum uit Rotterdam.
@gerti, volgens mij ben je water naar de zee aan het dragen. waarom stop je niet gewoon een poos met het gebruiken van nagellak en alle producten daarom heen om je nagels rust te gunnen. knappen ze vanzelf op en ik vermoed dat dat beter werkt ook. moet ik je helpen afkicken:-):-)
Wat leuk om van een Nederlandse voedingsdeskundige iets over biotine te lezen. Tot nu toe heb ik over biotine als supplement voor sterkere en langere nagels alleen iets op Amerikaanse sites gelezen.
Ik ben sinds vorige week weer begonnen met dagelijks 2 mg te slikken. Hopelijk zijn mijn splijtende nagels snel verleden tijd.
@Anne, wat zijn jouw ervaringen met extra haargroei? Ik hoor wel eens dat vrouwen sterkere gezichtsbeharing krijgen als ze (hoge doses) biotine slikken. Herken je dit?
Hallo Anne,
Ik verheugde me al bij voorbaat op je bijdragen en wil je nu dan ook graag even laten weten dat ik ze interessant en heel duidelijk vind. Super! Ik kijk uit naar wat er nog meer komt.
Ik heb ook een vraag; je geeft een aantal kenmerken van een eventueel biotine tekort: van een aantal heb ik last, de droge ogen, vermoeidheid, haaruitval en de laagjes die van mijn nagels afscheuren. Ik gebruik een multivitamine (Green Multi van Orthica) waarin 25mg B5 zit en 75 mcg biotine. Ook heb ik een ‘vreemde’ darmwerking en betwijfel ik of alles wel goed wordt opgenomen cq aangemaakt.
Ik heb jaren (en dan overdrijf ik niet) tetracycline gebruikt. Nu is dat wel pakweg 40 jaar geleden maar is het mogelijk dat daardoor de -biotine- balans dermate verstoort is dat er een blijvend tekort is onstaan? En, hoe kan dit -eventueel-getest worden? Alvast bedankt voor het meedenken.