Sinds mijn tienerjaren heb ik al last van rode randen rondom mijn neusvleugels. Als ik mij kan herinneren is het begonnen na een antibiotica kuur. Vroeger waren de randen vuurrood geïrriteerd en ook met lichte schilfering, nu enkel rood met couperose. De huid op mijn kin is ook altijd rood, zonder couperose, maar ik weet niet of dit verband heeft met de rode neusranden. Soms heb ik ook kleine bultjes en roodheid aan de bovenkant van mijn wenkbrauwen. Ik vermoed zelf een soort schimmel aandoening. Moet ik misschien naar een dermatoloog? Graag je advies.
Een lezeres
Cosmetisch expert Jetske Ultee antwoordt:
Het is natuurlijk lastig om zo’n vraag op afstand te beantwoorden, maar ik vermoed dat je last hebt van seborroisch eczeem. Typische aangedane plekken zijn dan de neusvleugels, rondom de wenkbrauwen en bij de kin. Je ziet buiten roodheid vaak ook schilfering van de huid. Seborroisch eczeem ontstaat niet door een schimmel, maar door een gist (pityrosporum ovale). Dit gist komt ook voor bij mensen zonder seborroisch eczeem, maar dan in mindere mate. Ongeveer 5% van de bevolking heeft er last van. Alles wat de huidbarière verzwakt kan het eczeem doen verergeren. Ook stress is van invloed. Ik zou zeker adviseren om dit door een dermatoloog te laten beoordelen. Hij kan als het inderdaad seborroisch eczeem is, producten voorschrijven die kunnen helpen. Zelf kun je ook al wat doen. Gebruik in ieder geval hele milde huidproducten die de huidbarière in tact laten. Een licht exfolierend ingrediënt als Niacinamide (met tevens een barrièreherstellende werking) of 1% salicylzuur kunnen je huid er beter uit laten zien. Ook kalmerende ingrediënten zullen jouw huid goed doen. Ik adviseer je de huid niet te scrubben en producten als vitamine A zuur of glycolzuur te vermijden.
Groeten, Jetske Ultee
Meer weten over dit onderwerp?
Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!
3 reacties
Hoe gaat de dermatoloog dat oplossen? De symptomen of de oorzaak?
Dat heb ik ook al heel lang! Ik heb ook precies bij mijn neusvleugels onderaan last van roodheid, ik heb het een tijd lang ingesmeerd met vaseline of uierzalf voordat ik ging slapen maar dat gaf niet echt effect. Misschien toch maar eens naar een dermatoloog!
Het is i.d. moeilijk te beoordelen. Afgaand op alleen het gebied rond de neusvleugel, in de plooi, is binnen de esogetsiche geneeskunde de zone van de schildklier. Iets meer naar boven, dus echt op de neusvleugel is de zone van de bronchiën en longblaasjes. Wat je kin betreft. Deze is zo’n groot gebied. Ook daar zitten zones die indicaties kunnen geven over een orgaan of systeem. Ik kan het verder niet beoordelen zonder je hele gezicht te zien.