Afgelopen week zong het bericht in de media rond dat de Consumentenbond actie wilde gaan voeren tegen fabrikanten van vitaminepillen en hun ongebreidelde gezondheidsclaims. Vooral de claims voor vitamine C zouden onterecht zijn. In het kielzog daarvan werden ook meteen wetenschappers aangehaald die meldden dat het slikken van anti-oxidanten uberhaupt ongezond zou zijn, niet bewezen, integendeel.
Een mooie gelegenheid om ook onze eigen suppletiedeskundige, Anne Andela, naar haar mening over claims rond
vitaminenpillen te vragen. Ze laat ons weten:
‘De rol van vitamine C ter voorkoming van verkoudheid, griep oftewel het verhogen van de weerstand, is al meer dan 60 jaar een onderwerp van discussie. Het is in ieder geval wetenschappelijk bewezen dat Vitamine C een toegevoegde waarde heeft voor mensen met lichamelijke stress in het dagelijks leven.
De consumentenbond gebruikt het argument dat in onderzoeken met voedingssupplementen het moeilijk is vast te stellen of een hooggedosseerde vitamine c supplement werkt. Dit argument kan ik ook anders toepassen. Wellicht zouden we met goede meet-methoden de gunstige effecten van vitamine C op het immuunsysteem al veel eerder en beter hebben vastgesteld.
Het is bij de normale populatie moeilijk te meten of gedurende het slikken van vitamine C men minder verkouden is en of het lichaam minder stress ervaart. Een populatie van bijvoorbeeld marathonlopers, die onder veel lichamelijk stress gebukt gaan, is eenvoudiger op te nemen in een wetenschappelijke studie. Dit is ook gedaan in de volgende
studie, waarin het positieve effect van vitamine C naar voren kwam. Bron studie: Pubmed artikel_Vitamin C supplementation and salivary immune function following exercise-heat stress.
Het kenniscentrum in Nederland wat zich bezig houdt met de orhomoleculaire leer, heeft ook een duidelijk standpunt over dit onderwerp. Hierbij een citaat uit de nieuwsbrief Ortho.nl:
CONSUMENTENBOND MISLEIDT: Op Nu.nl valt de invalshoek van de Consumentenbond te lezen:
‘In oktober 2010 oordeelde de Europese Voedselautoriteit EFSA dat het niet wetenschappelijk is bewezen dat pillen met vitamine C de weerstand verhogen.’
Maar …
In de EFSA-journal, het officiële orgaan van de Europese Veiligheidsautoriteit is te lezen: “claim on vitamin C and the function of the immune system has already been assessed with a favourable outcome.”
Ik sluit mij aan bij het feit dat de consumentenbond dit artikel misleidend heeft geschreven. Het onderzoek waar de consumentenbond namelijk naar verwijst, gaat in op de claim’s die de vitamine C-supplementen verwoorden en niet zozeer het gebrek aan wetenschappelijk bewijs.
Tot slot:
http://www.ortho.nl/orthomoleculaire-bibliotheek Ortho heeft talrijke wetenschappelijke studies met vitamine C in hun database. Uit de vele artikelen komt naar voren dat door vitamine C de weerstand en/of immuunsysteem wordt
verhoogd.









Fijn Anne dat je dit verwoord, ik word zo moe van dit soort non- informatie over vitamines! Ik lees elke maand een vakblad (ortho magazine) vol met wetenschappelijk onderzoek over de bewezen werking van supplementen. Maar dat staat nooit in de krant. .. En wat zou er erg aan zijn dat mensen misschien (veel) vita C slikken? Daar is nog nooit iemand aan overleden ( in tegenstelling tot medicijn gebruik). Tot slot dat eeuwige argument dat je vita C weer uitplast – dat gebeurd met sommige medicijnen ook. Het is immers eerst door je lichaam ‘ heengegaan’ en gebruikt waar nodig, daarna via de urine weer uitgescheiden.
Het lijkt wel op de hype die Tros radar heeft veroorzaakt met de cholesterol- verlagers, de zogenaamde statines.
Ik slik al jaren extra voedingssuplementen, zeker Vitamine C. Ik vind dat de reguliere artsen, consumentenbonden, het voedingscentrum etc zich vaak zo negatief uitlaten over dit soort dingen. Ik lees ook het ortho magazine en de artikelen van Gert Schuitemaker. In onze voeding zit tegenwoordig al zo weinig vitaminen en mineralen.! Een krop sla is een krop water, misschien goed voor de vezels maar verder weinig waard. Selenium zit al bijna nergens meer in, waarom zijn er anders producten die claimen dat ze op seleniumrijke gronden verbouwd zijn? Het zogenaamde gezonde klavertje, of de claim dat het cholesterolverlagend is, worden door de bedrijven zelf betaald, maar dat wil niet zeggen, dat merk B dan slechter is. Asperges die uit Zuid Amerika komen en gebleekt worden met chloor? Heerlijk
!
Volgens Foodwatch is het hondsbrutaal om op de specials van Cup a Soup het logo “bewuste keuze” op te plakken, terwijl je meer betaald voor minder goede ingredienten.
Zoek maar eens echt volkorenbrood of crackers, vaak zit er witmeel in, is ook bewerkt. Roomboter blijkt vaak exact hetzelfde, alleen is de ene verpakking chiquer dan de andere. En zo zijn er tig voorbeelden.
Natuurlijk zijn er vitaminen die je niet teveel moet slikken, maar de uitspraak ‘als je maar gezond eet” ( dat is pas een mythe!) krijg je voldoende binnen, dat is tegenwoordig, ook met de luchtvervuiling e.d niet meer aan de orde. Ik heb die extra Vitaminen wel nodig, en durf te beweren dat ook mijn huid er wel bij vaart! @ Harriet, ik ben het helemaal met je eens, ik kan mij er ook zo aan ergeren, ik vraag mij weleens af of ze niets beters te doen hebben.
Vita c helpt zeker wel tegen stress sinds ik het weer drink zo’n bruistabbletje gaan mijn huid kwaaltjes langzaam weg!! je voedsel die je eet hoe gezond ook gaat ook door het toilet heen, van alles moet je gewoon wat hebben om door het leven te gaan.